Undervisningsforløb
Tidsforbrug:
-
3 x 45 min.- (i klassen).
-
Ca. 25 min. elevforberedelse (lektier).
Materialeoversigt:
- Introduktionstekst til opgaven, der forklarer formålet med kandidattesten og konkurrencen - se: Introduktion
- Katalog med mærkesager fra danske interesseorganisationer, ungdomsorganisationer og vurderinger fra eksperter - se: Hvad handler EU om?
- Vejledning i at formulere spørgsmål, som viser kandidaternes forskellige holdninger - se:Formuler et godt spørgsmål.
- Eksempel på kandidattest - se: folketingsvalg 2011 og kommunal - og regionrådsvalget i 2013.
- Guide til, hvordan klassen kan udvælge deres vigtigste spørgsmål - se: ”Mange, få, en” og ”bytte”.
- "Talepunkter" til underviser (til introduktion af forløbet).
NB: Denne del af konkurrencen kan ses som første heat i hele konkurrencen, der kulminerer på Christiansborg den 20. januar 2014. Hvis klassen vælger spørgsmål, som på forhånd er formuleret af to elever, kan de pågældende elever med fordel udvælges til at deltage i arrangementet på Christiansborg.
GRUNDFORLØB (Kan benyttes på alle niveauer)
Dine elever får mulighed for at træne følgende faglige mål (fra A-niveau, STX, kan dog benyttes på alle niveauer):
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- undersøge processer omkring magt og politisk meningsdannelse
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger
- undersøge og sammenligne samfund på forskellige økonomiske udviklingstrin, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i dialog.
|
Lektion | Formål | Indhold og metode (arbejdsformer) | Materialer og lektier til undervisningsforløbet |
|
Lektion 1 |
1. Kort at introducere til undervisningsforløbet. 2. At gennemgå de forskellige informationer, som eleverne skal orientere sig i på www.eu-oplysningen.dk/emner/ditvalg 3. Eleverne orienterer sig i materialet online. 3. Eleverne udarbejder spørgsmål til kandidattest (2 spørgsmål), og skriver argumenter. 3. At forberede en kort præsentation af de spørgsmål, der er udarbejdet, herunder være i stand til at argumentere for væsentligheden af at disse spørgsmål indgår i kandidattesten. |
Læreren introducerer eleverne i klassen for undervisningsforløbet og inddeler eleverne i par. Læreren forklarer, at eleverne skal udarbejde faglige spørgsmål til en kandidattest, og at de konkurrerer internt i klassen på spørgsmål, og at ikke alle spørgsmål går videre. Eleverne orienterer sig herefter i forskellige interesseorganisationers EU-mærkesager, herunder ungdomsorganisationernes holdninger. I den forbindelse skal de forskellige elevpar udvælge et bestemt emne/mærkesag. Det er vigtigt, at eleverne også opfordres til frit at formulere egne spørgsmål, som de finder væsentlige. Eleverne skal finde frem til hovedproblemstillingen i deres valgte mærkesag og på baggrund af dette formulere spørgsmål. Det er meningen, at hvert elevpar udarbejder 2 spørgsmål, som vil kunne indgå i en kandidattest. Da eleverne skal kunne argumentere for spørgsmålenes vigtighed ved den mundtlige præsentation i næste modul, er det nødvendigt, at de forbereder en kort mundtlig præsentation, hvor de har skrevet deres argumenter for hvert af spørgsmålene ned. Tager eleverne afsæt i en mærkesag, skal de f.eks. identificere argumentationen i organisationens bidrag og evt. supplere med egne argumenter, for deres valg af spørgsmål Det er også muligt for de respektive elevpar at vælge at arbejde med en problemstilling/emne, som ikke knytter sig til en bestemt interesseorganisations mærkesag(er). |
I den første lektion introducerer læreren eleverne for opgaven. Eleverne orienterer sig (parvis) i materialet på nedenstående links og påbegynder opgaven med at formulere spørgsmål og argumenter. Det er lektie at færdiggøre spørgsmål og argumenter. a) Hvad handler konkurrencen "Kampen om EU-dagsordenen" om? b) Hvad er en kandidattest, og hvad er den politiske dagsorden? www.euo.dk/emner/euvalg/intro/ c) Hvordan formulerer eleverne deres spørgsmål til kandidattesten, og hvordan fungerer en kandidattest? www.euo.dk/emner/euvalg/formulering/ www.dr.dk/nyheder/politik/kv13/kommuner/kandidat-testen d) Sådan kan en mærkesag se ud (Dyrenes beskyttelse) www.euo.dk/emner/euvalg/eksempelmaerkesag/
|
|
Lektion 2 + 3 |
1. Læreren tydeliggør, hvordan en kandidattest er med til at sætte dagsordenen for, hvad vælgerne kommer til at bedømme kandidaterne ud fra. 2. Eleverne præsenterer og argumenterer for deres spørgsmål. På den måde træner de deres færdigheder i argumentation, fordi de skal overveje, hvorfor de mener, at en given sag/emne er særligt vigtig, og de bliver i stand til at overbevise andre om, at denne sag er vigtig. 3. Eleverne finder gennem den fælles bestemte udvælgelsesmetode frem til de 3 spørgsmål, der skal sendes ind til euvalg@ft.dk for at deltage i konkurrencen. |
Eleverne bruger de første 5 min. til at gøre deres præsentation af spørgsmålene og argumenterne klar. Læreren forklarer herefter udvælgelsesprocessen for spørgsmålene - dvs. gennemgår en af de to udvælgelsesprocesser (læreren vælger den, hun/han finder bedst): "Mange, få, en" og "Bytte". Eleverne præsenterer herefter kort deres spørgsmål for klassen og begrunder, hvorfor de har formuleret lige præcis disse spørgsmål. Eleverne udvælger nu de spørgsmål, de vil indsende til konkurrencen ved hjælp af den valgte udvælgelsesproces. Hvis man er kommet i tidspres, kan man anvende alternativet - en simpel afstemning. Problemet ved at anvende den simple afstemning i denne sammenhæng er, at eleverne ikke i tilstrækkelig grad får trænet deres argumentationskompetence, som er et af formålene med dette modul. |
Lektie til dette modul: a) Eleverne skal orientere sig i et af følgende to link, som handler om henholdsvis øvelsen ”Mange, få, en" og øvelsen ”Bytte” www.euo.dk/emner/euvalg/undervisforlob/mange-faa-en/ www.euo.dk/emner/euvalg/undervisforlob/bytte/ b) At udarbejde spørgsmål til kandidattest - det er en hjælp at undersøge forskellige interesseorganisationers og ungdomsorganisationers holdninger. Undersøgelsen kan foregå ved at bruge internettet som informationskanal, men også dette link til forskellige aktørers mærkesager kan bruges (påbegyndt i lektion 1).
|
UDVIDET FORLØB
EU-Oplysningen og Europa-Parlamentets kontor i Danmark lancerer selve kandidattesten i begyndelsen af februar, når alle kandidaterne har svaret på elevernes spørgsmål. Til den tid vil vi samtidig lancere et udvidet forløb om valget til Europa-Parlamentet 2014, hvor kandidattesten kan inddrages i undervisningen.